Zeman kritizoval vládu za nedostatok odvahy postaviť sa EÚ

Napätie medzi prezidentom a vládou – hlavne premiérom – v ostatnom čase narastá. Podľa Sobotku začína Miloš Zeman vystupovať proti Európe tak, ako to robil jeho predchodca.PRAHA 1. februára (WebNoviny.sk) – Česká vláda vstúpila do druhej polovice svojho mandátu. Podľa prezidenta Miloša Zemana kabinetu chýba odvaha postaviť sa Európskej únii, dôraznejší by mal byť kabinet hlavne v rokovaní s Európskou komisiou (EK), uviedla dnes televízia ČT24.

Vládni politici kritiku odmietajú

Vládni politici kritiku odmietajú, napríklad v otázke migračnej krízy vraj postupovali razantne. „Musíme pokračovať v dobrej hospodárskej politike, ktorá sa osvedčila v ostatných dvoch rokoch, investovať do verejnej infraštruktúry a nových pracovných miest,“ povedal český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Podľa prezidenta, ktorý pre reláciu Týždeň v politike hodnotil dva roky vlády, má však kabinet aj slabiny, predovšetkým v zahraničnej politike. „Okrem iného nám niekedy chýba odvaha výraznejšie sa postaviť tlaku Európskej únie, respektíve Európskej komisie (EK),“ vytýka vláde Miloš Zeman.

Prezident ako príklad, kedy Česko nepostupovalo razantne, zopakoval kritiku rokovania o migračnej kríze. „Ľutujem, že sa vláda nepridala k Maďarsku a Slovensku vo veci žaloby na Európsku komisiu v otázke migračných kvót,“ pripomenul Zeman.

Napätie medzi Zemanou a vládou narastá

Podľa zástupcov vlády sú české názory v Európe počuť dostatočne. „Pozície našich názorov sú vytvárané i veľkosťou a silou Českej republiky. V rámci Vyšehradskej štvorky (V4) sa aktívne snažíme veci posúvať a myslím, že sa nám to začína dariť,“ uviedol minister poľnohospodárstva Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Aj podľa Sobotku je cestou, ako ukázať v únii silu, jednotný postup Vyšehradskej skupiny. Do Prahy zamieria 15. februára na mimoriadny summit V4 šéfovia poľskej, maďarskej a slovenské vlády.

Napätie medzi prezidentom a vládou – hlavne premiérom – v ostatnom čase narastá. Podľa Sobotku začína Miloš Zeman vystupovať proti Európe tak, ako to robil jeho predchodca. „Prezident, ktorý začal svoju éru tým, že vyvesil na Hrade európsku vlajku, teraz začína tĺcť a búšiť do Európskej únie skoro podobným spôsobom, ako nám to predvádzal Václav Klaus,“ domnieva sa podľa ČT24 český premiér.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

1. februára 2016

Odporúčané články