Žiarovky s LED vláknami pre štýlový domov

BRATISLAVA 1. apríla (WBN/PR) – Neustály vývoj energeticky účinných osvetľovacích zdrojov a telies s LED vláknami znamená, že štýl postapokalyptických filmov už nie je výsadou trendových klubov a kaviarní.

V osvetľovacej technológii došlo v posledných niekoľkých rokoch k zásadnému posunu. Výrobcovia energeticky účinných zdrojov svetla LED ukončili storočnú samovládu tradičných žiaroviek. Ich produkty dnes celkovo spĺňajú nielen funkčné, ale aj estetické nároky.

Najnovšie žiarovky s LED diódami usporiadanými do vlákien zodpovedajú požiadavkám modernej doby a zároveň dokážu navodiť hrejivú atmosféru cenenú pri klasických žiarovkách. V štýlových kluboch a kaviarňach dnes napríklad vídate osvetľovacie telesá, ktoré vyzerajú, akoby obsahovali klasické žiarovkové vlákna. V skutočnosti sú v nich však umiestnené 1,5 mm široké a 3 – 4 cm dlhé vlákna LED s výkonom 1 – 1,5 W.

Tieto moderné zdroje svetla sa dajú skvelo zladiť s väčšinou interiérových štýlov a sú snom každého profesionálneho aj amatérskeho dizajnéra, pretože LED vlákna okamžite po rozsvietení navodzujú nostalgický pocit. Nové riešenia LED sa hodia aj do tých najvýnimočnejších retrofuturistických inštalácií, či už ide o veľkolepý luster z éry monarchie, secesnú stojaciu lampu alebo interiér v štýle Bauhausu. Ich obľubu dokladá fakt, že jeden z najvýraznejších hráčov na trhu s osvetlením, Feilo Sylvania, prišiel so samostatným produktovým radom nazvaným ToLEDo Retro Range priamo určeným pre projekty, ktoré si žiadajú vintage vzhľad.

Používanie osvetľovacích zdrojov založených na technológii LED sa, samozrejme, neodporúča len s ohľadom na estetickú hodnotu, ale aj kvôli zníženiu poplatkov za elektrinu a ochrane životného prostredia. Na osvetlenie slúži celá pätina elektriny spotrebovanej vo svete a osvetlenie je zároveň zdrojom 6 % emisií skleníkových plynov. Úplný prechod na technológie LED by mohol ušetriť 50 – 70 % energie, s uplatnením inteligentných ovládacích systémov prepojených so smartfónmi by úspora mohla vzrásť až na 80 %. V tejto oblasti je najprogresívnejšia Čína, kde je 74 % verejných miest osvetlených práve technológiou LED.

Ak ste sa pri čítaní tohto textu práve rozhodli vydať do najbližšieho obchodu s ponukou osvetlenia využívajúceho technológiu vlákien s čipmi (LED Filament Chip Technology), zhrnieme niekoľko užitočných informácií, ktoré je pred nákupom dobré poznať. Watt (W) ako jednotka výkonu udáva iba spotrebu energie, nie intenzitu osvetlenia. Tá je na balení uvedená v lúmenoch (lm). Čím vyšší počet lúmenov, tým silnejšie svetlo. Popri jase býva uvedená farebná teplota v kelvinoch (K). Tá vyjadruje, aké príjemné je svetlo daného výrobku a aká bohatá je jeho farba.

Svetlá LED ponúka celý rad výrobcov, a tak sa pri výbere odporúča obozretnosť. Najlacnejšia možnosť nie je vždy tá najlepšia. Nekvalitné výrobky sú často citlivé na fluktuácie v dodávke prúdu, čo výrazne znižuje ich životnosť.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

1. apríla 2016

Odporúčané články