Zmluva so správcom domény sk je nevýhodná, poskytovatelia webhostingu podali trestné oznámenie

420389_internet 676x456.jpg

3.10.2019 (Webnoviny.sk) – Združenie poskytovateľov webhostingu (ZPW) podáva trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR pre zmluvu štátu so správcom registra národnej domény sk.

Zdôvodňuje to tým, že pri dojednaní a podpise dodatku č. 2 k zmluve o spolupráci medzi Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) a spoločnosťou SK-NIC, a. s., z roku 2017 bol zo strany osôb konajúcich v mene štátu porušený verejný záujem.

Informoval o tom vo štvrtok zástupca ZPW Ondrej Jombík s tým, že zároveň podávajú podnet na Najvyšší kontrolný úrad SR pre podozrenie z nehospodárneho nakladania s verejnými financiami. Zmluvu považujú za nevýhodnú pre štát. Úrad vicepremiéra v čase podpisu dodatku zmluvy viedol Peter Pellegrini.

Zmluva obsahuje dodatok

Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu informovala, že si dali vypracovať bono právnu analýzu od renomovanej kancelárie Kinstellar. Na základe analýzy a informácií JANA (organizácia celosvetovo dohliadajúca napríklad na prideľovanie IP adries, vyplynulo, že zmluva so súkromnou firmou SK-NIC je prakticky neukončiteľná.

„Zmluva obsahuje dodatok, podľa ktorého je podpísaná na dobu určitú, ktorá sa končí v momente, keď SK-NIC príde o delegáciu, teda správu národnej domény. Problém je, že o tom, či firma príde o delegáciu, rozhoduje aj ona sama. Ak sa SK-NIC nerozhodne prísť o toto oprávnenie, zmluva sa neskončí a štát musí využívať služby tejto spoločnosti,“ uviedol právnik a správca Nadácie Zastavme korupciu Peter Kováč.

Spomínaná zmluva podľa ZPW nie je vo verejnom záujme z viacerých dôvodov. Súkromná firma podľa zmluvy dáva na rozvoj internetovej komunity len 5 % z vybraných poplatkov.

„Domnievame sa, že štát mohol predovšetkým v čase rokovaní o podpise dodatku č. 2 vyjednať podstatne lepšie podmienky a vyššiu sumu, ktorá mohla byť investovaná do zvýšenia digitálnej gramotnosti na Slovensku. Ide jednoznačne o premárnenú príležitosť,“ tvrdí Jombík.

Štát ma na domény väčší dosah

Národné domény, napríklad, v Česku, Poľsku a Maďarsku, spravujú neziskové organizácie, prípadne štát má na ne väčší dosah. Na Slovensku je to súkromná firma. To podľa Petkovej nemusí byť problém, ak je zmluva pre štát výhodná. „Za takú však nemožno považovať v podstate večnú zmluvu,“ poznamenala Petková.

Národné domény v Česku, čiže weby s koncovkou cz, spravuje nezisková organizácia CZ.NIC. Prostriedky z poplatkov za domény tak podľa ZPW zostávajú doma a investujú sa do projektov v záujme internetovej komunity.

Na Slovensku ide do podobných projektov uvedených 5 % obratu SK-NIC. Zostatok je ziskom firmy, resp. jej akcionára , britskej spoločnosti Centralnic Groupe Plc so sídlom v Londýne.

Agentúra SITA požiadala o vyjadrenie Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Viac k témam: Nadácia Zastavme korupciu, Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ), trestné oznámenie, vicepremiér pre informatizáciu
Zdroj: Webnoviny.sk – Zmluva so správcom domény sk je nevýhodná, poskytovatelia webhostingu podali trestné oznámenie © SITA Všetky práva vyhradené.

3. októbra 2019

Odporúčané články