Zmluvy na nákup stíhačiek F-16 považuje Pellegrini za neplatné, opozícia žiada demisiu Gajdoša

395034_gaj_f16.jpg

BRATISLAVA 1. decembra (WebNoviny.sk) – Konečné rozhodnutie o podpise zmlúv k obmene stíhacích lietadiel Vzdušných síl Ozbrojených síl SR je plne v kompetencii vlády SR, uvádza to Ministerstvo obrany (MO) SR. Ako pripomínajú, túto skutočnosť nikdy nespochybnili.

Stanovisko rezortu obrany v sobotu agentúre SITA poskytla hovorkyňa MO Danka Capáková. Rezort obrany podpísal technické zmluvy k lietadlám F-16. Zahŕňajú obstaranie 14 lietadiel F-16, leteckú muníciu, logistickú podporu a výcvik leteckého aj pozemného personálu.

Potrebný súhlas ministerstva financií

Ako ďalej hovorkyňa pripomína, v piatok boli z úrovne Sekcie modernizácie MO SR dohodnuté, podpísané boli iba drafty príslušných technických zmluvných dokumentov. Tie sú potrebné k začatiu procesu obmeny, o čom bola takto vyrozumená aj americká strana.

Podľa Capákovej výsledok troch predbežných samostatných dohôd o ponuke a prijatí tzv. Letter of Offer and Acceptance, ktoré sú potrebné už k reálnemu pristúpeniu plnenia cez americký program FMS, boli z úrovne Sekcie modernizácie MO SR dorokované a predpripravené k podpisu finálnych zmlúv na základe súhlasu Ministerstva financií SR v zmysle uznesenia vlády SR.

„Minister obrany SR Peter Gajdoš plne rešpektuje stanovisko predsedu vlády, že k podpisu finálnych zmlúv je potrebný súhlas ministerstva financií a v tomto zmysle bude aj ďalej postupovať,“ ukončila Danka Capáková.

Nákup poza chrbát premiéra

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) považuje nákup stíhačiek F-16 nominantmi SNS na ministerstve obrany poza chrbát vlády za facku premiérovi Petrovi Pellegrinimu a ďalší dôkaz svojvôle a zvrátenosti SNS.

„Minister obrany Peter Gajdoš už raz oklamal celú vládu na čele s bývalým premiérom Ficom, keď vlani na vláde v stredu 17. mája predkladal dokument o tom, ako si ministerstvo do jesene 2017 vyberie jeden z piatich možných spôsobov obstarania vozidiel 8×8. Na druhý deň už podpisoval memorandum s Fínmi o spoločnom postupe,“ uvádza hnutie v sobotnom stanovisku.

Agentúre SITA ho poskytol hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky. „Oproti tomu, čo si dovolili nominanti SNS na čele s Gajdošom teraz, to bolo nič. Teraz dal Gajdoš premiérovi Pellegrinimu poriadnu facku,“ uviedol tieňový minister obrany za hnutie OĽaNO Jaroslav Naď, ktorý pokladá podpis kontraktu za približne dve miliardy eur bez súhlasu vlády za klasickú svojvôľu a zvrátenosť SNS.

„Je to na okamžité odvolanie ministra Gajdoša. Inak by mal odstúpiť Pellegrini, keďže jeho podriadení si z neho zjavne robia fackovacieho panáka,“ dodal Naď s tým, že zvažuje podanie trestného oznámenia za zneužitie právomoci verejného činiteľa.

Sulíkovci žiadajú vziať ministerstvo národniarom

Podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) je mimo akýchkoľvek noriem slušnosti a štátnej kultúry, aby nominanti SNS na ministerstve obrany podpísali zmluvy na nákup stíhačiek F-16 a premiér následne vyhlásil, že to urobili poza chrbát vlády a zmluvy sú teda neplatné.

„Peter Pellegrini môže teraz reagovať jediným možným spôsobom, ak nechce stratiť tvár a rešpekt predsedu vlády Slovenskej republiky. Mal by okamžite odvolať z funkcie ministra obrany Petra Gajdoša,“ uviedol podpredseda SaS a tímlíder strany pre vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť Ľubomír Galko.

SaS predsedovi vlády odporúča, aby odňal rezort obrany Slovenskej národnej strane, ktorá je podľa nej pre reputáciu našej krajiny katastrofou.

„SNS primitívne poškodzuje Slovensko a jeho občanov morálne, ekonomicky i politicky. Je to strana, ktorá blokuje strategické bezpečnostné dokumenty, presadzuje na Slovensku ruské záujmy a vytláča nás z EÚ aj NATO,“ poznamenal Galko. Stanovisko SaS agentúre SITA poslal hovorca strany Róbert Buček.

Tri samostatné dohody

Ministerstvo obrany SR v piatok v zastúpení národného riaditeľa pre vyzbrojovanie Vladimíra Kavického podpísalo v súlade s uznesením vlády SR príslušné technické zmluvné dokumenty potrebné k začatiu procesu obmeny stíhacích lietadiel Vzdušných síl Ozbrojených síl SR.

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková. Ide o tri samostatné dohody o ponuke a prijatí takzvaného Letter of Offer and Acceptance, ktoré sú potrebné pre pristúpenie k plneniu cez americký vládny program (FMS).

Zahŕňajú obstaranie 14 lietadiel F-16, leteckú muníciu, logistickú podporu a výcvik leteckého aj pozemného personálu. Dodávka všetkých lietadiel bude do konca roku 2023.

Predseda vlády Peter Pellegrini zatiaľ považuje zmluvy na nákup stíhačiek F-16 za neplatné, „nakoľko v zmysle uznesenia vlády je potrebný aj predchádzajúci súhlas ministerstva financií a ten doposiaľ udelený nebol.” Agentúru SITA o tom informoval Tlačový a informačný odbor ÚV SR. Vláda SR rozhodla o nákupe amerických lietadiel v júli tohto roka, pričom na ne vyčlenila takmer 1,6 miliardy eur.

Viac k témam: minister obrany, Ministerstvo obrany SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Peter Gajdoš, SaS Sloboda a Solidarita, stíhačky F-16 Block 70/72, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Zmluvy na nákup stíhačiek F-16 považuje Pellegrini za neplatné, opozícia žiada demisiu Gajdoša © SITA Všetky práva vyhradené.

1. decembra 2018

Odporúčané články