Známy astronóm Jiří Grygar odmietol vyznamenanie od Zemana

Český astronóm a astrofyzik Grygar sa preslávil v celom bývalom Československu ako významný popularizátor vedy.Praha 2. júna (WebNoviny.sk) – Česká Poslanecká snemovňa vo štvrtok odhlasovala návrhy na štátne vyznamenania, ktoré predloží prezidentovi Milošovi Zemanovi.

Poslanci podporili celkovo 35 mien, ale v zozname, ktorý odovzdajú Pražskému hradu, sa ich nachádza len 34. Známy astronóm a astrofyzik Jiří Grygar totiž nomináciu odmietol. Informoval o tom český spravodajský portál Novinky.cz. Podpredseda snemovne Jan Bartošek oznámil, že na osobnú Grygarovu žiadosť ho z návrhu vyňal.

Odporúčame:

Slovenských Rómov mali Česi za utečencov, zavolali políciu

Búrky v Česku priniesli meteorologický rekord

Podpredsedníčka strany TOP 09 Helena Langšádová na Facebooku zareagovala odkazom, že si veľmi váži postoj Grygara, ktorý sa vzdal možnosti získať vyznamenanie od prezidenta Zemana. Hovorca prezidenta Jiří Ovčáček na Twitteri následne napísal, že vedcovo rozhodnutie „netreba príliš komentovať“. Neskôr ešte dodal, že Grygarovo odmietnutie vyznamenania nesúvisí s osobou prezidenta Zemana.

Český astronóm a astrofyzik Grygar sa preslávil v celom bývalom Československu ako významný popularizátor vedy. Fanúšikov lákal jeho televízny seriál Okná vesmíru dokorán, ktorý vysielalo bratislavské štúdio Československej televízie.

Získal mnoho ocenení, vrátane Kalinga Prize od UNESCO a najprestížnejšieho ocenenia Českej astronomickej spoločnosti – Cenu Františka Nušla v roku 2011. Podľa neho je pomenovaná aj planétka 3336 Grygar objavená v roku 1971, pripomenul portál Novinky.cz.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. júna 2016

Odporúčané články